Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pierwszy krok w chmurach - Problematyka

W opowiadaniu „Pierwszy krok w chmurach” Hłasko ukazuje obraz miasta w sobotni wieczór, przez pryzmat miłosnej schadzki dwojga młodych ludzi, podglądanych przez miejscowych pijaków.

Krajobraz miasta, ukazany w utworze, jest opustoszały. Życie toczy się tylko w knajpach i barach, bohaterowie opowiadania cały wolny czas spędzają na piciu.

Hłasko przedstawia ponadto przedmieścia Warszawy. Są one brudne, szare i bez wyrazu. Pogłębiają swym wyglądem atmosferę beznadziei i życiowej wegetacji.

Bohaterowie Hłaski są wulgarni i brutalni. Swoimi komentarzami i zachowaniem, a także czynami, niszczą piękne uczucie. To, co miało być cudownym uniesieniem i ogromnym szczęściem, zostaje odarte ze swej magii i wspaniałości. Staje się plugawe i ohydne.

W swoim opowiadaniu autor zadaje kłam, lansowanemu przez socjalizm, obrazowi zadowolonego i szczęśliwego robotnika, ukazując pokolenie stracone i nieszczęśliwe, pokolenie żyjące bez nadziei.